Biztonságos illóolaj alkalmazás

Az aromaterápia történetében az elmúlt években új fejezet írodott azzal, hogy valóban tiszta, terápiás minőségű illóolajok váltak elérhetővé. Ezzel az aromaterápia a komplementer medicinák közül talán a legjelentősebb természetgyógyászati szakterületté vált és egyre nagyobb népszerűségnek örvend.

Folyamatosan terjed a tudatos és természetes életmódot követők körében az aromaterápia populárisabb formája, vagyis az otthoni illóolaj alkalmazás, hiszen biztonságos öngondoskodást és prevenciót tesz lehetővé.

A tiszta, terápiás minősítésű illóolajok mindenki számára elérhetővé váltak már az által is biztonságos felhasználást tesznek lehetővé, hogy semmilyen vegyszert, szintetikus összetevőt, adalékanyagot nem tartalmaznak, illetve semmilyen laboratóriumi manipulációnak nincsenek kitéve, tehát alkalmazásuk során semmi olyan nem kerül a szervezetünkbe, amiről nem tudunk, amibe nem adtuk volna beleegyezésünket.

Azonban sosem szabad megfeledkezni arról, hogy az illóolajok erőteljes hatóanyagokat tartalmaznak nagy koncentrációban. Ezeknek a felhasználása bizony körültekintést igényel, s némi felkészülést is a felhasználó részéről.

Ebben a bejegyzésben összegyűjtöttem, hogy mire érdemes odafigyelni annak érdekében, hogy valóban biztonságosabbá tegyük az otthoni felhasználást.

A célom az, hogy felhívjam a figyelmet arra, hogy az olajok alkalmazását nem kevésbé kell komolyan venni, mint a gyógyszerek, vagy különböző étrend kiegészítők, vagy akár a vitaminok alkalmazását, hiszen ezeket is pontosan meghatározott dózisban és módon, meghatározott ideig veszünk magunkhoz, amikor szükséges. Az otthoni illóolaj alkalmazás célja a prevenció és az öngondoskodás – amennyiben egészségügyi kihívásunk van, ne kísérletezzünk saját szakállunkra, hanem kérjük jól képzett tanácsadó, praxissal rendelkező aromaterapeuta útmutatását.

Általánosságban elmondható, hogy a gyógynövény támogatás önmagában (akár szárított formában alkalmazzuk az egyes növények részeit, vagy egészét, akár annak kivonatait, illóolajait vesszük magunkhoz) azért nagyon értékes, mert a növényekben található különböző vegyületek szinergiája, vagyis egymást kiegyenlítő hatásuk miatt általában nem rendelkeznek mellékhatásokkal. Amikor nem csak egy, hanem több növény hatóanyagát keverjük össze, akkor még inkább teret nyitunk annak, hogy kiegészítsék és támogassák egymás működését és hatását. Szervezetünk könnyen és gyorsan dolgozza fel és választja ki az növények hatóanyagait anélkül, hogy megterhelést jelentene számára – persze, ha megfelelő módon alkalmazzuk őket.

Egyéni sajátosságokat, kibillentségeket, kihívásokat, napi rutinhoz tartozó gyógyhatású készítményekkel való együtt hatásokat kell elsősorban figyelembe venni – ezt követően pedig az általános biztonsági szabályokat.

Bázisok alkalmazása és hígítás

Bár van néhány olaj, ami nem okoz bőrirritációt – irányelv az, hogy az olajokat különböző hordozókban olajokban, vagy egyéb bázisban oldva alkalmazzuk a bőrfelületeken. Ennek oka az előbb említett bőrirritációk elkerülése mellett az, hogy célzottabban tudjuk egy adott területen ott tartani, vagy bejuttatni azokat a tartalmait az illóolajnak, ami éppen a megfelelő hatást tudja kifejteni, illetve az, hogy nagyobb bőrfelületen tudjuk szétteríteni az illóolajat.

Bizonyos esetekben azonban azt a célt szolgálja a hígítás, hogy szelídítsük az illóolaj erőit például idősek, vagy gyerekeknél történő alkalmazás során. Ennek a hígításnak meg vannak a meghatározott szabályai, amelyek által mindenki a neki megfelelő mértékben tudja magához venni az olajok jótékony hatásait, biztonságosan.

Emulgeálás

Kapcsolódik az előző ponthoz. Arra utal, hogy az illóolajokat vízzel, vagy bármivel, amiben nem oldódik, csak úgy alkalmazhatóak szakszerűen, ha emulgáljuk őket.

Fürdésnél például tejben, tejszínben, sóban. Bőr és testápolásban cukorban, mézben, növényi vajban oldva alkalmazzuk csak őket. Italok aromatizálása céljából citromlében, cukorban, mézben, szirupokban.

Emulgálás nélkül irritációt, vagy akár égési sérülést is okozhatnak.

Felhasználási mennyiség meghatározása

Mindenre igaz, hogy kis mennyiségben gyógyszer, nagy mennyiségben méreg. Úgy is mondhatjuk, hogy ami elég erős ahhoz, hogy támogatást adjon, elég erős ahhoz is, hogy kibillentsen bennünket.

Mikor illóolajat alkalmazunk bármilyen céllal és bármilyen okból, kell figyelni arra, hogy a megfelelő időintervallumban és a megfelelő csepp mennyiségben használjuk őket.

Nem lehet semmit sem folyamatosan és szünet nélkül alkalmazni, szüneteket kell beiktatni. Ennek egyik oka az, hogy a lebontást és kiválasztást végző szerveknek is kell időnként tehermentesülni, de ami ennél fontosabb: a gyógynövények, bármilyen módon is alkalmazzuk őket, impulzust adnak a szervezetnek. Ezek az impulzusok válaszokra, reakciókra késztetik a szervezet bizonyos részeit a kívánt hatások elérése szerint, legyen ez a bőr állagának javítása, az emésztés támogatása, az izmok ellazítása, a hangulat emelése stb. Amikor folyamatos az inger, akkor azonban egy idő után a válasz is elhalványodik. A különböző alkalmazási szünetek azt a célt szolgálják, hogy az illóolajok, vagy úgy általában a gyógynövények mindig ki tudják fejteni hatásaikat, amikor valóban szükséges, tehát felhasználásuknak ritmust kell adni.

Egy másik fontos tény a felhasználási mennyiség meghatározása tekintetében, hogy: a kevesebb több. Ennek oka szintén az ingerkeltésben keresendő. Amikor kevesebb olajat alkalmazunk, akkor erőteljesebb hatást válthatunk ki, mintha hirtelen elárasztjuk magunkat az olajok hatóanyagaival. Utóbbi esetben a szervezet célzott része nem, vagy sokkal kevésbé reagál az őt ért impulzusra. Tehát eredményesebbek lehetünk, ha akár a szépítő tulajdonságokat szeretnénk előhívni az olajokból, kevesebb mennyiséget viszünk fel az arcbőrünkre, vagy kisebb mennyiséget használunk annak érdekében, hogy izmaink ellazuljanak és megpihenjenek.

Gyógyszerekkel való együtt hatás

A prevenció azoknak az életében is jelen lehet és jelen kell, hogy legyen, akik már küzdenek valamilyen kihívással, betegséggel. Fontos figyelembe venni, hogy bizonyos felhasználási módok befolyásolhatják az egyéb gyógyhatású készítmények jelenlétét a szervezetben.

A kémiai vegyületek egymással reakcióba léphetnek. Megváltoztathatják a máj gyógyszer lebontó enzimjeinek termelődését. Blokkolhatják és serkenthetik is.

Előfordulhat, hogy hatásukra bizonyos gyógyszerek hosszabb, vagy rövidebb ideig vannak ezért jelen a szervezetben, ami nem kívánatos következményekkel járhat együtt bizonyos szabályozók esetében.

Emellett előfordulhat, hogy tovább fokozzák a készítmény hatását és így már túlzott kontroll keletkezik, túlzott együtt hatás alakul ki, ami szintén nem kívánatos következményekkel járhat.

Folyamatos és rendszeres gyógyszerfogyasztás esetén mindenképpen ki kell kérni orvos, gyógyszerész, praxissal rendelkező aromaterapeuta szakvéleményét.

Az otthoni illóolaj alkalmazás nem terápia!

Fontos ezt a különbséget megérteni. Egy fitoterápiára és aromaterápiára szakosodott természetgyógyász évekig tanulja az emberi szervezet működését, a különböző betegségek okait, tüneteit, lehetséges kiegészítő terápiáját a gyógyulásnak, amit bizonyos esetekben orvosi együttműködésben végez. Folyamatosan képzi magát, hogy ismeretei frissek és a legújabb kutatásoknak megfelelőek legyenek.

Se a magunk, se mások egészségét ne veszélyeztessük azzal, hogy a megfelelő tudások, az egyéni sajátosságok szerepének figyelembevétele, de leginkább arra való hivatalos felhatalmazás nélkül folyunk bele nem engedélyezett tevékenységbe.

Betegség esetén az orvos diagnosztizál és a praxissal és képesítéssel rendelkező természetgyógyász egészítheti ki az általa előírt terápiát az alternatív gyógymódokkal.

Az otthoni illóolaj alkalmazás célja,

hogy hozzájárulás lehessünk önmagunknak ahhoz, vegyszermentes környezetet teremtsünk, hogy hatékony és természetes szépségápolást végezzünk az olajokkal, hogy hangulatunkat szabályozzuk, támogassuk, a tanulás, koncentrálás folyamatait segítsük, motiváljuk, inspiráljuk magunkat vagy családtagjainkat, támogassuk szervezetünk optimális működését, oldjuk a stresszt és megelőzzük az abból származtatható kihívásokat – tehát gondoskodjunk magunkról és családunkról, környezetünkről természetes eszközökkel, a kompetenciánk határáig, felelősen.

Gyerekek védelme

Tartsuk az illóolajokat gyermekek számára nem elérhető helyen, hogy elkerüljük az esetles játszadozások során való veszélyt jelentő baleseteket! A kicsiket vonzák az illatos, színes üvegek, kíváncsiságuk veszélybe sodorhatja őket. A felnőttek felelőssége elkerülni az ebből származó könnyeket.

Esetükben megfelelő cseppmennyiséget, megfelelő oldásban, hígításban alkalmazzunk.

Szembe, orrba, fülbe – soha ne cseppentsünk illóolajat!

Zárógondolat

Az illóolajokkal a Természet erejét bevinni az otthonainkba csodálatos lehetőség. Szelíden támogatnak és segítenek bennünket a sokféle lehetséges alkalmazási mód során. Olyan jelentős hozzájárulást adnak a mindennapokhoz, amivel életminőségünket emelhetik és javíthatják. Az anyáknak biztonságot adnak gyermekeik gondozásában és kompetensé teszik bizonyos kihívások megoldásában vegyszerek és lehetséges mellékhatások nélkül, a környezettudatos embereket hozzásegítik, hogy fenntartható forrásokból szerezzék be azokat a természetes eszközöket, amelyeket felhasználnak a háztartás, a szépségápolás során, úgy hogy közben minden tekintetben óvják és védjék a Földet, az ínyenceket ahhoz, hogy ételeik még inkább élővé, ízletessé és természetessé váljanak. Sorolhatnám….

Jelenlétük az életünkben egy újfajta egészségtudatosságot jelent.

Életmódot, amit el kell sajátítani, meg kell tanulni, mint mindent az életben, amivel foglalkozunk, ami hatással van ránk, ami mindennapjainkat jelenti.

Az illóolajok alkalmazása könnyedén és élvezetesen tanulható, sajátítható el, de meghatározó, a vezető, a közösség, amelyik hiteles tudását, tapasztalatait megosztva nyújt kezet azoknak, akik most indulnak el ezen az úton és igényük van arra, hogy jól, hatékonyan, biztonságosan illesszék be őket rutinjaikba, életterületeikbe. Nekem ez a segítő szerep a küldetésem. Szeretnék hozzájárulás lenni mindazoknak, akik a regisztrációjuk során megtiszteltek a bizalmukkal ahhoz, hogy kihozzák a legtöbbet az olajokból és ezáltal a legjobbat önmagukból.

Tetszett?

Osszd meg Facebookon
Küldd el emailben

Szólj hozzá

Az oldal tartalma nem másolható

Ha szeretnél kapcsolatban maradni, akkor csatlakozz a közösségi oldalaimhoz.