Érzelmi alapok

Az érzelmeink kognitív folyamatok eredményei, melyek különböző szocializációs folyamatokból származnak, vagyis annak formáiból, mint a családi, a kortárs, az intézményes szocializáció. Vannak érzelmek, amelyekről megtanuljuk, hogy bizonyos helyzetekben helyük van, vagy éppen nincs. Megtanuljuk, hogy egyes szituációkban milyen érzelmi viselkedéseket vár el tőlük a környezetünk, a társadalom. Van, amikor számunkra hiteles személytől látunk olyan példát, amit mi átveszünk, eltanulunk, magunkra öltünk. És persze van, amikor eddigi élettapasztalataink, megéléseink tükrében, eddigi konzekvenciáink alapján érzünk, viselkedünk, reagálunk valahogy.

Ezek az előre meghatározott módokon megélt érzelmi élmények számos területen determinálnak bennünket. Észlelésünket, értelmezésünket, érzelmi hőfokunkat, a világ és a környezet ingereire adott válaszreakcióinkat határozzák meg.

Mikor érzelmi működésekről beszélünk, kell és fontos említést tenni arról, (különösen akkor, ha az érzelmi aromaterápia hatásmechanizmusát szeretnénk mélyebben megismerni és megérteni), hogy milyen kémia folyamtok kísérik és alakítják, befolyásolják mindazokat a működéseket, amelyekről eddig szó esett.

Hiszen tulajdonképpen érzelmeink nem csupán agyi és idegrendszeri történések, hanem hormonális hatások következtében is alakulnak, változnak.

Fiziológiai alapjaik tehát összetett rendszerre épülnek. Ezekre a hormonális hatásokra erősítenek rá az illóolajok, mikor a bennük lévő hatóanyagok megváltoztatják az agy kémiai állapotát. Az őket alkotó kémiai vegyületek segítenek bennünket ahhoz, hogy az olajok használata során különböző érzelmi és mentális állapotokat éljünk meg.

Folyamatokat, változásokat, belső áramlásokat indítanak bennünk.

Tetszett?

Osszd meg Facebookon
Küldd el emailben

Szólj hozzá

Az oldal tartalma nem másolható

Ha szeretnél kapcsolatban maradni, akkor csatlakozz a közösségi oldalaimhoz.