5 tévedés az érzelmi aromaterápiával kapcsolatban

Az érzelmi aromaterápia az emocionális állapotok és működések kezelésének egy tudomány által is alátámasztott hatékony módja. Illatokkal sokat tehetünk azért, hogy oldjuk a stresszt, hozzásegítsük magunkat a pihentetőbb alváshoz, javítsuk a fókusz és koncentráció képességet, vagy éppen érzelmi folyamatokban kísérjük magunkat általuk. Hogy az érzelmi aromaterápia tudomány-e, vagy spiri blabla? – arról itt olvashatsz.

Vannak olyan visszajelzések, azok részéről, akik felszínesen állnak az illóolajok szubtilis minőségű eszköztárához, hogy: nem működnek az olajok, nem hozzák a várt hatásokat. Hosszú évek tapasztalata alapján szoktam mondani ilyenkor, hogy az illóolajok csak akkor nem működnek, ha nem használjuk őket. Vagy nem jól. 

Éppen ezért gondoltam arra, hogy írok néhány olyan alapvetést, ami meghatározza az érzelmi aromaterápia működését. Mindenekelőtt azonban tisztázzuk: az illóolajokban nem kell hinni! Kémiai vegyületek, hatóanyagok fejtenek ki rajtuk keresztül hatásokat – igazából ezek, jellemzően az agyban végbemenő biokémiai folyamatok, amelyek befolyásolják azt, hogy hogyan érezzük magunkat.

De mégis mi szabhat a hatásnak gátat?

#1 . Ha nem vagy következetes

A következetesség az élet minden területén fontos. Ha nem vagy valamiben kitartó, nem vagy benne rendszeres, nem tartasz fenn folyamatokat, akkor ne lepődj meg, ha elmarad az eredmény is. 

Sem a súlykontrollban, sem a sportolásban, de még a házépítésben sem érhetsz el eredményt, ha csak akkor foglalkozol vele, amikor éppen eszedbe jut.

Az érzelmi aromaterápia akkor lesz eredményes, ha az adott illattal (mono olajjal, vagy keverékkel) minden nap, legalább 5 alkalommal dolgozol. Ez nem vesz természetesen sok időt igénybe és megtanítom a módját az aroma coachingok alkalmával, de amennyiben eredményt szeretnél elérni és valamilyen változásért dolgozol, akkor ezt rutinná érdemes tenned és integrálnod kell az életedbe.

#2. Ha nem adsz időt a változásnak

Természetesen arra, hogy a borsmenta javítson a koncentrációs képességünkön, annak nem kellene hónapok, elegendő néhány légzés. 

Érzelmi aromaterápiában azonban olyan érzelmi állapotokkal, viselkedésekkel és működésekkel dolgozunk, amelyeket már hosszú ideje megélsz és alkalmazol. Nem reális elvárni azt, hogy néhány légzés után feloldódjanak berögzültségek, szokások, vagy éppen megváltozzon a látásmód, megszülessen valamivel kapcsolatban egy más szintű megértés. Ezekhez időre van szükség, hiszen folyamatokban és belső munkában dolgozzuk meg azokat a témákat, amivel éppen aktuálisan dolgozol. Legyél türelmes! A változás megérkezik. Az aroma coaching során számos eszközöd lesz arra, hogy minél markánsabban, intenzívebben tudj lépéseket tenni a célod felé.

#3. Ha nem vagy tudatos

A kapkodás felszínessé teszi a cselekedeteket. Az, ha naponta 1-2 alkalommal, amikor éppen eszedbe jut az illóolaj és az aroma coaching folyamat, amiben vagy és rohanás, vagy telefonálás közben beleszippantasz párat a szaglóüvegcsébe, szinte biztos, hogy haszontalan lesz és nem fog eredményt hozni. 
Az érzelmi aromaterápia és aroma coaching egyik fontos eszköze a tudatos légzés és néhány ehhez kapcsolt kognitív gyakorlat. Az egyik – szerintem egyébként nem túl magas ára annak, hogy elérd azt a változást, amit szeretnél, az, ha rászánod naponta 5 alkalommal 2-3 percet és naponta 1-2 alkalommal elvégzed a hosszabb gyakorlatokat, belső munkákat.
 
Csak úgy, mint a korábban már említett sportba. Ha valamit fel akarsz építeni, pl.: formás és feszes testet szeretnél – akkor kevés lesz megvenni a súlyzót és nézegetni, vagy megemelni, amikor éppen eszedbe jut. Az érzelmi aromaterápia és az aroma coaching a lelki izomzat formálásán és fejlesztésén dolgozik – tedd bele magad, ha vannak céljaid.

#4. Ha csak az érzékszerveidet kényezteted

Az illatokhoz való érzelmi viszonyulásról már korábban írtam egy bejegyzés, amit itt el is olvashatsz.

Az érzelmi aromaterápiában sokszor nem az illat a lényeg, hanem azok a kémiai vegyületek, amelyekkel rendelkezik az adott olaj.

Ezek hatásaira építünk és ilyen szempontból nem feltétlen releváns az, hogy az illat kellemes vagy kellemetlen számodra. Nyilván másféle munka, másféle folyamata az, amikor direkt olyan illatot alkalmazunk, ami nem kellemes – inkább csak a legelszántabbakkal szoktunk ezzel is dolgozni, ami önmagában egyébként izgalmas és érdekes utazás. Szerencsére meg lehet találni azokat az alternatívákat, amikor egy nem ellenállást kiváltó illatot kell alkalmaznunk, hanem hasonló kémiával rendelkező, de számodra kellemes illattal dolgozhatunk. Azonban vannak esetek, amikor nem az érzékszervek kényeztetése a fő szempont.

#5. Kompetencia határok

Figyelembe kell venni, hogy a test fizikai betegségeit gyógyító, fizikai állapotot javító természetgyógyászként is, de az emocionális és kognitív működést segítő aroma coachként, az aromaterápiát kiegészítő módszernek tartjuk. Nem csak úgy önmagukban az illóolajokkal dolgozunk.

Ez azt is jelenti, hogy vannak olyan helyzetek – kisebb kibillentségek, hétköznapi jellegű kihívások, vagy prevenciós támogatások – amikor önmagában megállja a helyét, de bizonyos esetekben, mint a nagyobb krízisek, személyiségzavarok, traumák esetén nem nélkülözhető az pszichológus, pszichiáter általi támogatást, ahogy hiteles természetgyógyász sem nélkülözi az orvosi diagnózist és nem kísérli meg kiváltani a műtétet, vagy egyéb szükséges beavatkozást.

Az illóolajok nagyszerűek és hatásosak – vedd figyelembe azonban azt, hogy a kihívásod jellege és mértéke érzelmi aromaterápia és aroma coaching kompetencia-e, vagy kiegészítésként tud támogatni egy terápiás folyamat során. Szerencsére egyre több pszichológus ismeri fel és el az aromaterápia hatásosságát. Fantasztikus utazás tud lenni egy pszichológus és aroma coach által közösen kísért folyamat. 

Ha valóban eredményeket szeretnél elérni az érzelmi aromaterápia és az aroma coaching segítségével, fontos ezeket az alapelveket betartani,  hozzá szabni a mindennapi életünkhöz, mint egy új szokást az illatok alkalmazását.

A tudatos és rendszeres alkalmazás révén ezek az eszközök hozzájárulhatnak a mentális és érzelmi jólétünk javításához, egyúttal segíthetnek a  kívánt érzelmi állapotok elérésében. 

Tetszett?

Osszd meg Facebookon
Küldd el emailben

Szólj hozzá

Az oldal tartalma nem másolható

Ha szeretnél kapcsolatban maradni, akkor csatlakozz a közösségi oldalaimhoz.